Autonehoda - 8 tipů jak při tom ušetřit peníze

 

Zvěř přebíhající silnice, ranní námrazy a mlhy, brzké stmívání. Na podzim musí i opatrní a zkušení řidiči

počítat na cestách s větším počtem nástrah. Vedle možných zdravotních následků se havárie zpravidla projeví výrazně i po finanční stránce. Na co si dát při autonehodě pozor? 

 

1) Pozor na přezutí

Od listopadu do dubna musí řidiči jezdit se zimními pneumatikami, pokud na vozovce je (nebo hrozí) námraza, náledí či sníh. Policie může řidiči s letními gumami v takovém případě vystavit blokovou pokutu až do výše 2000 korun. O mnohem více peněz můžou přijít řidiči, kteří by od listopadu do dubna na letních pneumatikách havarovali.

2) Alkohol a návykové látky 

Stejně tak pojišťovny vymáhají škody, které z povinného ručení zaplatí poškozenému, pokud řidič způsobí nehodu v opilosti nebo pod vlivem návykových látek. Plnění se krátí také v případě, že cestující nebyli v době nehody připoutaní.

3) Silniční supi

Pokud dojde k autonehodě a řidiči potřebují s jejím řešením pomoci, vždy by měli telefonovat své pojišťovně, která zajistí asistenci. Na bourající řidiče často číhají lovci nehod známí jako „silniční supi“. Tyto neautorizované asistenční společnosti bývají u nehod velmi rychle a využívají stresu řidičů. Nechají je pod tlakem podepisovat plné moci k zastupování vůči pojišťovně, smlouvy na odtahy či servis.

4) Střety se zvěří

Obzvlášť na podzim stoupá počet případů, kdy se auto střetne se zvěří. Při takové události musí řidič zavolat policii. Ta nehodu zdokumentuje, informuje místní myslivecké sdružení a to zajistí případný odvoz sraženého zvířete. Řidič si nesmí uhynulé zvíře odvézt, hrozilo by mu obvinění z pytláctví. A jak je to s úhradou škod na vozidle? V případě, že řidič má havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení, likviduje tyto nehody pojišťovna. Řidiči jen musí počítat se sjednanou spoluúčastí. Pokud majitel vozidla takové pojištění nemá, musí uhradit náklady na opravu ze svého.

5) Za výjezd policie neplatíte

Při menší nehodě bez zranění, kdy se obě strany shodnou, kdo je viníkem, škoda nepřesahuje sto tisíc korun a není poškozen majetek třetí strany, není nutné přivolávat policii. Stačí, když řidiči vyplní záznam o nehodě a informují svou pojišťovnu, která pak situaci dále řeší. Dobré je pořídit i fotografie, třeba mobilním telefonem. Za přivolání policie k nehodě ale řidiči nic neplatí, a pokud si vzniklou situací nejsou jistí, neměli by s tím váhat. Policii je dobré zavolat i v případě, že nelze odhadnout výši škody. V případě, že by byla vyšší než sto tisíc korun a u havárie by nezasahovala policie, může totiž pojišťovna krátit plnění.

6) Ověření výše spoluúčasti

Levné havarijní pojištění může lákat nízkou cenou, ale dokáže nepříjemně překvapit vysokou spoluúčastí nebo množstvím výluk, kdy pojišťovny krátí plnění. Na trhu je obrovské množství pojistných produktů. Vyznat se v jednotlivých podmínkách, složitě formulovaných výlukách a najít tu nejvýhodnější smlouvu je velmi náročné. Vyplatí se proto obrátit na odborníky. Kvalitní poradce nabídne klientovi několik variant pojistek od více pojišťoven a s různou kalkulací i podle jeho konkrétních potřeb a požadavků.

7) Ztráta bonusů

Při malé škodě na vozidle, kdy si řidiči například po najetí do betonového sloupku promáčknou blatník, stojí za zvážení, zda událost pojišťovně vůbec hlásit. Započítání spoluúčasti a odečtení budoucích bonusů, které pojištění zlevňují, totiž může vyjít dráž, než když řidič zaplatí následky nehody sám ze svého.

8) Kolik stojí výměna skla?

Častým připojištěním je pojištění skel, především toho čelního. Před sjednáním pojištění by si měl majitel auta ověřit, kolik bude výměna zničeného skla v případě jeho vozu stát a přizpůsobit tomu výši pojistného krytí, aby nemusel případnou výměnu doplácet ze svého. U některých automobilů cena výměny přesahuje i 25 tisíc korun. S oceněním skla u konkrétního vozu pomůže i finanční poradce, který k tomu má aktuálně platné nástroje a navrhne tak i dostačující pojistku